Tiyatro

Bu Derginin Diğer Makaleleri

Armağan,Alis ; "Tiyatro"; Eflatun ( Sanat-Fikir-Kültür-Aktüalite); Sayfa: 18

ERKEK DEDİĞİN JAK GİBİ OLUR

Suzan Uztan - Pekcan Koşar Topluluğunun, Şişli Ümit Tiyatrosunda oynadıkları ERKEK DEDİĞİN JAK GİBİ OLUR sezonun ikinci oyunudur.

Gabriel Arout’un yazıp, Pekcan Koşar’ın yönettiği oyun, iki bölümden ibaret bir komedi.

Piyes, aynı durumda fakat, çeşitli karakter ve yapıya sahip erkeklerin, bir kadın üzerindeki çeşitli etki ve tepkilerini ele almış. Bu arada, burçların da insan üzerindeki etkilerine değiniliyor. Oğlak burcunun inatçı kişiliği, Kova burcunun ateşli aşkı vb. gibi

Herşeyden önde, oyun, bilinenlerin ve verdiklerinin dışında tamamen sanatçıların sami-mi, güçlü, ve güzel oyunlarıyle dopdolu. Bu nedenle de topluluğun bazı sanatçılarını' tanıtmayı uygun buldum.


SUZAN UZTAN :

Amasya’da doğdu. Tiyatroya Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk Bölümünde başladı. Bale ve Tiyatro eğitiminden sonra, 1954 de sınavla Devlet Tiyatrosuna geçti. 1957'de burs ala-rak, Almanya’ya gitti. Münih Residenz Tiyatrosunda bir yıl staj yaptı. Yurda dönüşünde Devlet Tiyatrosuna konuk oyuncu olarak, katıldı, iki oyunda rol aldı. 1960’da Ankara Meydan Sahnesine geçti. 1961'de İstanbul'a geldi. Karaca 6 Oyunlarında, Arena Tiyatrosunda, Dormen Tiyatrosunda, Ulvi Ufaz Tiyatrosunda, Küçük Sahne, Mücap Ofluoğlu Tiyatrosunda, Gülriz Sururi - Engin Cezzar ve Ortaklan Tiyatrosunda, sonra yine Ulvi Uraz Tiyatrosunda çeşitli oyunlarda oynadı. 1966 - 67’de "KAKTÜS ÇİÇEĞİ" ndeki rolüyle "Yılın iyi kadın o-yuncusu İlhan İSKENDER" ödülünü aldı.


PEKCAN KOŞAR :

1936’da İstanbul’da doğdu. 1955’de Devlet Güzel Sanatlar Akademisini bitirdi. Aynı yıl "ÇAYHANE" oyunuyle profesyonel oldu. 1957 de Oda Tiyatrosuna geçti. 1961’de GONG TİYATROSUNU kurdu. "İKİZ KARDEŞİM DAVİD" ve "TEPEDEN İNME" de oynadı. 1962 de Küçük Sahne, Gülriz Sururi - Engin Cezzar Topluluğunda "TÜTÜN YOLU" "ÇİKOLATA SEVGİLİM", "TATLI KAÇIKLAR" Arena Tiyatrosunda "BOİNG - BOİNG" "DOKTOR KİKOTA VE KADINLAR" oyunlarında başrolleri oynadı. Daha sonra, Kent Oyuncularına katıldı. "VER ELİNİ YENİ DÜNYA" da "yılın en iyi erkek oyuncusu İlhan İSKENDER" ödülünü aldı. Yine aynı tiyatroda birçok oyunda baş rol oynadıktan sonra geçen yıl Şişil Tiyatrosunu kurdu. Meral Köylü ile evlidir. Itrî adında bir oğlu vardır.


RENAN FOSFOROĞLU :

Sahne hayatına amatör olarak, 1936’da Alay Köşkü'nde Küçük Kemal’in hocalığı altında başladı. Raşit Rıza, Ses, Muammer Karaca, tiyatrolarında çalıştı. Çeşitli filmlerde oynadı.


AŞK ÇORBASI

Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Topluluğunun "MAYMUN GÖZÜNÜ AÇTI" dan sonra sahneledikleri "AŞK ÇORBASI" başariyle sürüyor.

Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan’dan başka topluluğa renk katan Adile Naşit, Selim Naşit her oyuna bir başka damga basıyorlar. Ve aranılıyorlar.

İşte topluluk tümüyle, her zaman aranılmanın verdiği rahatlık içinde, yine güzel bir oyun daha verdi.

AŞK ÇORBASI bol espri ve kahkaha dolu. Bütün dertler ancak orada onlarla beraber olunduğu zaman unutulabilir.

Her oyunları ayrı bir güzel olmakla beraber, sanatçıların sanatçı kişiliğini seyretmek yeter.Arama

Bizi Destekleyenler

.