Yılların Getirdiği

Bu Derginin Diğer Makaleleri

Keklikoğlu,Ruhi ; "Yılların Getirdiği"; Folklora Doğru; Ekim / 1969; Yıl: 1; Sayı: 1; Sayfa: 7

Başlangıçta küçük bir öğrenci topluluğunun atılımı olan Robert Kolej Türk Folklor Kulübü kuruluşundan bugüne çeşitli ve değerli emekler sayesinde ayakta kalabilmiştir. ilk kuruluş yıllarından sonra uzunca bir süre özden yoksun, yalnız biçimsel faaliyetleri olan bir öğrenci kulübü niteliğinde kaldı. Bu nedenle giderek gençlerin ilgi ve ihtiyaçlarına karşılık verememe zorluğu başladı ki, bu aslında sonun başlangıcı idi. İşte dört - beş yıl öncelere giden Türk Folklor Kulübü içindeki uzun tartışma ve eleştiri sonucu araştırmaya gitme, Örf ve Adetler çalışmalarını geliştirme bu ihtiyaçtan doğdu. Ancak bundan sonradır ki kulüp kendini daha iyi tanımlama yeteneği kazandı, Türk folklorunun bir Halk Bilgisi olduğu gerçeği, Türk Folklorunun zenginlik ve güzelliğine inanç, kısaca kendine bir "öz" bulma çabası başladı.

Gerçekten bugüne kadar bu konuda yeterli bir çalışma yapıldığı ileri sürülemez ama halk oyunlarının yanısıra araştırma, Örf ve Adetler çalışmaları Kulübe hayat veren önemli bir damar olduğu inancı da artık yerleşmiş oldu. Kuşkusuz söyliyebiliriz ki, Kulübün devamlı başarısı bu doğrultuda kazanılacak başarı ile sıkı sıkıya ilgili olacaktır. Fikirsiz ve inançsız bir gençlik örgütünün devamlı başarı kazandığı gölrülmüş müdür?

Bugün Robert Kolej Türk Folklor Kulübü’nün çalışmaları ilgili çevrelerce yakUından izlenmektedir. Son gezisi çeşitli yönlerden başarılı bir aşamadır. Kulüp, bütünlüğü dikkatle korumak, anlamsız nedenlerle yılların birikimini tüketmemek zorundadır. Sürekli gelişip kendini yeniliyebilecek güç ve tecrübesi vardır.

Önümüzdeki yılların, Robert Kolej Türk Folklor Kulübü için özde ve biçimde, yeni atılım yılları olmasını bekleriz.Arama

Bizi Destekleyenler

.